Caritas Archidiecezji Katowickiej

Działamy dla Ukrainy!

6 marca 2023
Wznawiamy projekt paczka dla Ukrainy w twojej parafii

Lista artykułów i list do paczki:

 

   Lista produktów do paczki

⇒   List do paczki

 

więcej na https://katowice.caritas.pl/news.php?idn=226

 

24 lutego 2023
Konferencja w rocznicę wojny podsumowująca pomoc dla Ukrainy

Ponad 20 mln zł - to łączna wartość finansowa i rzeczowa pomocy, przekazanej przez Caritas Archidiecezji Katowickiej na cele walki z kryzysem uchodźczym w ostatnich dwunastu miesiącach.

Przez ten czas w Archidiecezji Katowickiej:

+ 21 tyś. osób przeszło przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Katowicach.

+ Ponad 5 tyś. osób objętych jest stałą pomocą centum.

+ Ponad 16 tyś. noclegów udzieliły ośrodki Caritas, domy zakonne i rekolekcyjne z terenu archidiecezji katowickiej.

+ Blisko 5 tyś. noclegów udzieliły punkty recepcyjne

+ 38 tyś. osób udzielono informacji i opieki w naszym punkcie na dworcu pkp. (średnio 149 osób dziennie)

+ 5 tyś. paczek z żywnością i środkami higienicznymi zostało zawiezione przez 20 tirów bezpośrednio na Ukrainę.

Wiele z tego dobra udało się zrobić, dzięki ofiarności naszych diecezjan, "zwykłych" - niezwykłych ludzi, którzy okazali wielkie serce i solidarność z cierpiącymi sąsiadami ze wschodu. Dziękujemy!

 

Rok wojny, rok pomocy

Pod tym hasłem odbyło się dziś spotkanie z uchodźcami z Ukrainy, będącymi pod opieką Caritas Archidiecezji Katowickiej. Wydarzeniu patronował i przewodniczył Ks. Abp Wiktor Skworc. Katowicka Caritas podsumowała rok wsparcia dla osób, które trafiły na Górny Śląsk, uciekając przed wojną. Na koniec konferencji miała miejsce wspólna modlitwa o pokój na Ukrainie. Dziękujemy za ten rok wspólnej pracy.

Archidiecezja katowicka Caritas Polska Śląski Urząd Wojewódzki Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna Oddział Katowice

 

3 listopada 2022
Lista produktów

13 listopada przeżywamy VI Światowy Dzień Ubogich. Dlatego w dniach 7 – 20 listopada br. w parafiach Archidiecezji Katowickiej odbędzie się zbiórka produktów na rzecz osób ubogich. Zebrane produkty zostaną spakowane przez wolontariuszy Caritas i jako paczki przekazane osobom potrzebującym. Lista produktów na zbiórkę w parafiach 7-20 XI 2022 r. z okazji Światowego Dnia Ubogich:

 • dania gotowe o długim terminie (pulpety, gołąbki, fasolka)
 • kasza (różne rodzaje)
 • konserwy rybne /puszki mięsne/ pasztety
 • makaron, mąka
 • mleko w proszku
 • olej
 • orzechy / bakalie
 • owsianki instant / budynie / kisiele
 • paluszki / krakersy
 • pieczywo chrupkie
 • sól, cukier
 • zupy instant / sosy instant
 • batony, czekolady
 • herbata duże opakowanie w saszetkach
 • kawa sypana
 • chusteczki higieniczne i nawilżone
 • grzebień do włosów
 • krem ochronny do rąk i twarzy
 • kubki termiczne
 • maszynki do golenia
 • mydło w kostce
 • papier toaletowy       
 • pasta do zębów
 • pianka lub krem do golenia
 • plastry z opatrunkiem
 • płyny do mycia naczyń i podłóg oraz domestos
 • podpaski ( cienkie )
 • ręczniki papierowe
 • rękawiczki jednorazowe L, M, S
 • szampon (zapach neutralny)
 • szczoteczki do zębów        
 • świece
 • woda utleniona
 • zapalniczki
 • zapałki
 • żel pod prysznic (zapach neutralny)
 • tylko nowe (nie przyjmujemy używanych!): ręczniki kąpielowe, rękawiczki, czapki, skarpety, szaliki, męskie i damskie

 

1 września 2022
Punkt Recepcyjny przeniesiony

Od 1 września punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy został przeniesiony do gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, ul. Wita Stwosza 17. Wcześniej funkcjonował on w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów - na Placu Sejmu Śląskiego 2. W dalszym ciągu także koordynujemy prace punktu informacyjno-doradczego na dworcu głównym PKP w Katowicach. 

Na bieżąco zapewniamy niezbędną pomoc związaną z migracją uchodźców wojennych z Ukrainy. 

 

29 sierpnia 2022
Tornister Pełen Uśmiechów

„Tornister Pełen Uśmiechów” to coroczna akcja, mająca na celu pomoc najuboższym dzieciom przekraczającym progi nowego roku szkolnego. 

W tym roku Caritas Archidiecezji Katowickiej planuje wesprzeć 1600 dzieci, w tym 500 podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Kupujemy 1600 tornistrów, które następnie trafiają do wybranych szkół, parafii i placówek naszej Caritas. Pracownicy i wolontariusze wyposażają tornistry w najbardziej potrzebne rzeczy (piórniki, długopisy, kredki, zeszyty, itp.). Gotowy produkt trafia do potrzebującego dziecka. Uśmiech dziecka, które otrzymuje na początku roku szkolnego tornister z odpowiednim wyposażeniem, może pojawić się dzięki Twojemu wsparciu.

Jeśli chcesz wesprzeć naszą akcję, możesz wykonać przelew na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej ING Bank Śląski nr rachunku: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem: akcja tornister.

 

11 lipca 2022
Włącz się w akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy

Wesprzyj naszą zbiórkę na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku działań wojennych na Ukrainie.

Zapraszamy Was do włączenia się w aktualną oraz długofalową i profesjonalną pomoc wobec wyzwań związanych z napływem Uchodźców z Ukrainy. Chcemy razem z Wami działać skutecznie i profesjonalnie. Razem możemy więcej!

Kliknij i wesprzyj naszą zbiórkę

 

8 lipca 2022
Współpraca z maltańskim Centrum Informacji i Aktywizacji Zawodowej

Caritas wspiera i podejmuje Współpracę z Centrum Informacji i Aktywizacji Zawodowej dla Cudzoziemców, projektem Fundacji Pomoc Maltańska — Maltańska Służba Medyczna, dzięki któremu kolejne osoby, które uciekły przed wojną z Ukrainy, otrzymują wsparcie.

 

28 czerwca 2022
Konferencja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego na temat reintegracji z uwzględnieniem kryzysu migracyjnego

W dniu 28 czerwca 2022 r., odbyła się konferencja zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Katowickiej pn. „Wzmocnienie potencjału NGO działających na rzecz włączenia społecznego”

Konferencja poruszała bieżące obszary życia społeczno-zawodowego w procesie kompleksowej reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z uwzględnieniem kryzysu migracyjnego.

Podczas konferencji prezentowane były działania nowopowstałego Centrum Integracji Społecznej w Katowicach prowadzonego przez Fundację CARITAS Katowice. W tym dniu pracownicy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz uczestnicy CIS wzięli czynny udział w wydarzeniu podkreślającym działalność charytatywną Caritas w ramach współpracy międzysektorowej ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz z Urzędem Miasta w Katowicach.

 

27 czerwca 2022
Ciepły posiłek w Katowicach dla osób z Ukrainy

Caritas Archidiecezji Katowickiej zaprasza osoby z Ukrainy przebywające w Katowicach na skorzystanie z ciepłego posiłku obiadowego w Jadłodajni prowadzonej przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne na ul. Jagiellońskiej 19 w Katowicach.

Jednocześnie przypominamy, że punkt recepcyjny służy wyłącznie osobom oczekującym na relokację, które korzystają z zakwaterowania w punkcie albo oczekują na dalszą podróż. Prosimy, aby osoby, które nie są pod opieką punktu recepcyjnego, korzystały z Jadłodajni Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.

Na spotkaniu w Górnośląskim Towarzystwie Charytatywnym postanowiliśmy, że nasza Caritas dostarcza do Jadłodajni część produktów żywnościowych służących do przygotowania ciepłego posiłku. Wspólnie działamy, aby nikt z naszych braci i sióstr z Ukrainy nie pozostawał głodny.

🇺🇦🇺🇦🇺🇦

Карітас Архидієцезії Катовіце запрошує українців, які перебувають у Катовіце, на гарячий обід до Верхньосілезького благодійного товариства ( Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne ) на вул. Ягеллонська, 19 (Jagiellońskа,19) у Катовіце.

Водночас нагадуємо, що приймальним пунктом користуються ЛИШЕ особи, які очікують на переселення, вимушені залишитись на ноглег в пункті або очікують подальшого проїзду.

Ми просимо, щоб люди, які НЕ знаходяться під опікою пункту, користувалися їдальнею Верхньосілезького благодійного товариства.

На зустрічі у Верхньосілезькому благодійному товаристві ми вирішили, що наш Карітас доставить частину продуктів у їдальню для приготування гарячої їжі. Ми разом працюємо, щоб ніхто з наших братів і сестер з України не залишився голодним.

 

22 czerwca 2022
Turnus adaptacyjno-integracyjny dla migrantów z Ukrainy

W dniach 20-22 czerwca Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej zorganizował drugi turnus adaptacyjno-integracyjny dla migrantów z Ukrainy 🇺🇦.

Wyjazd dedykowany był dla dzieci oraz ich mam 👩‍👧‍👦, by zapewnić im możliwość relaksu, komunikacji oraz integracji społecznej 👋.

Podczas wyjazdu przeprowadzono zajęcia aktywizacyjne, zajęcia z arteterapii, warsztaty dotyczące polskiej kultury tradycyjnej, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia ruchowe 🤩.

Zorganizowane zajęcia, warsztaty, zabawy oraz rekreacja na świeżym powietrzu w górskiej scenerii 🏞, piękna przyroda oraz polska gościnność paziostwa naszym podopiecznym miłe wspomnienia 🤗.

 

15 czerwca 2022
Caritas przejmuje punkt recepcyjny i punk informacyjny na zlecenie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Od 15 czerwca 2022 r. Caritas Archidiecezji Katowickiej obejmuje prowadzenie działań pomocowych w głównym punkcie recepcyjnym dla Ukraińców na Placu Sejmu Śląskiego 2 oraz w punkcie informacyjno-doradczym na dworcu głównym PKP w Katowicach.

Zadanie zlecone przez Śląski Urząd Wojewódzki będzie realizowane dzięki pracownikom Caritas i wolontariuszom we współpracy z Fundacją Caritas Katowice, Wspólnotą Dobrego Pasterza i Zakonem Maltańskim. - Naszym celem pozostaje zapewnienie niezbędnej pomocy humanitarnej osobom przybywającym z Ukrainy, pomoc w adaptacji do nowych warunków funkcjonowania, a także wspieranie w nabywaniu kompetencji społecznych w obszarze samodzielnego funkcjonowania – tłumaczy ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiej Caritas.

Wśród konkretnych zadań wymienia zapewnienie noclegu, wyżywienia, podstawowej opieki medycznej, udzielanie podstawowych informacji, organizacja kącika zabaw dla dzieci i w razie potrzeby karmy dla zwierząt. - Na dworcu PKP nasi współpracownicy będą udzielać uchodźcom z Ukrainy wszelkich niezbędnych informacji. W dalszym ciągu będziemy dbali o zapewnienie im podstawowego wyżywienie i artykułów higienicznych, a także pomagali w dotarciu do punktu recepcyjnego oraz organizowali wsparcie psychologiczne w razie potrzeby. W obu punktach są osoby posługujące się językiem ukraińskim – dodaje ks. Stawarz.

- Od samego początku wojny Caritas Archidiecezji Katowickiej organizuje pomoc na rzecz uciekających przed dramatem wojny mieszkańców Ukrainy. Pierwszy punkt recepcyjny dla Ukraińców w województwie śląskim został zorganizowany w centrali Caritas przy ul. Wita Stwosza 200 oraz w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Dzięki działaniom podjętym we współpracy z Urzędem Wojewódzkim doraźne wsparcie otrzymało ponad 10 tysięcy uchodźców. Po 13 kwietnia br. miejsca te zaczęły pełnić funkcję pomocową względem głównego punktu recepcyjnego na Placu Sejmu Śląskiego – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Na początku kwietnia Caritas Archidiecezji Katowickiej uruchomiła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego punkt koordynacyjny Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Po niezbędną pomoc zgłosiło się już ponad 1000 migrantów, głównie z Ukrainy. – Proponujemy kursy języka polskiego, organizujemy spotkania z doradcą zawodowym i trenerem pracy, udzielamy wsparcia psychologicznego, pomagamy w zakupie leków i artykułów medycznych. W Centrum można liczyć na pomoc w tłumaczeniu niezbędnych dokumentów  – wylicza ks. Stawarz.

Ponadto w weekendy prowadzone zajęcia tematyczne dla dzieci, organizuje wyjazdy adaptacyjno–reintegracyjne dla matek z dziećmi.

Caritas będzie pozostawała w ścisłej współpracy ze sztabem kryzysowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w celu relokacji uchodźców do stałego miejsca zakwaterowania oraz przesyłania sprawozdań i informacji. Prowadzenie przez Caritas Archidiecezji Katowickiej wojewódzkich struktur pomocy dla uchodźców planowane jest do 31 sierpnia 2022 r.

 

13 czerwca 2022
warsztaty "Wyroby z zimnej porcelany"

У суботу 11 червня в нашому Центрі пройшов майстер-клас «Вироби з холодної порцеляни».

Дорослі і діти змогли на кілька годин поринути у творчий процес та зробити вироби за своїм бажанням🌺

🤍❤️ 💙💛

W sobotę 11 czerwca w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty "Wyroby z zimnej porcelany".

Dorośli i dzieci mogli na kilka godzin zanurzyć się w procesie twórczym i wykonać produkty według ich życzenia 🌺

 

 

6 czerwca 2022
szkolenie online w ramach wsparcia psychologicznego

Підтримка освітянської спільтноти України в умовах війскової агресії - ще один посильний вклад працівників Центру допомоги мігрантам та біженцям Caritas. Разом з ГО "Освіта без умов" в рамках практико-орієнтованого курсу за програмою підвищення кваліфікації "Психологічна підтримка освітянської спільноти в умовах воєнного стану" https://edway.in.ua/uk/mpk/378/detail/ провели онлайн тренінг на тему «Гнучкість, як інструмент адаптації до до агресивних умов навколишньої дійсності». Під час тренінгу розглянули різні стратегії адаптації до швидких змін в громадському та соціально-економічному житті, визначили тренди змін та обмінялися досвідом використання різних інструментів гнучкої взаємодії з учнями, опанували техніку самодопомоги "Flash" (автор Філіп Манфілд)

Wsparcie społeczności oświatowej Ukrainy w zakresie agresji wojskowej - kolejny mocny wkład pracowników Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej. Wraz z NGO "Edukacja bez warunków" https://edway.in.ua/uk/mpk/378/detail/ przeprowadziła szkolenie online na temat "Elastyczność jako kurs adaptacyjny" w ramach programu "Psychologiczne wsparcie społeczności oświatowej w warunkach wojennych". Podczas szkolenia rozważano różne strategie dostosowania do szybkich zmian w życiu publicznym i społeczno-gospodarczym, zidentyfikowano trendy zmian oraz wymieniono doświadczenia z wykorzystaniem różnych narzędzi.

 

31 maja 2022
Udział w Dniu Dziecka w Szkole nr 20 Katowice Załęże

31 травня Центр допомоги мігрантам Карітас разом з фундацією онкологічною Ракети взяв участь у святі, присвяченому Дню Дітей "Всі діти - НАШІ", що відбулося у школі номер 20 району Катовіце Заленже.

Наш психолог проводила творчо-розважальну гру для дітей і їх батьків, а художниця Аня робила чудові малюнки на обличчі, перетворюючи діточок в казкових героїв 😊

Приходьте до нашого Центру по буднях з 9 до 16 за адресою вул. Йордана 18 (4 поверх), м. Катовіце (ul. Jordana 18, Katowice). 🤍❤️ 💙💛

31 maja Centrum Pomocy Migrantom Caritas wraz z Fundacją Rakiety, wzięło udział w święcie poświęconym Dniu Dziecka "wszystkie dzieci nasze są", które odbyło się w szkole nr 20 okręg katowicki Załęże.

Nasza psycholog przeprowadziła kreatywną i rozrywkową zabawę dla dzieci i ich rodziców, a artystka Anya wykonała wspaniałe rysunki twarzy, zmieniając dzieci w bajkowych bohaterów 😊

 

 

28 maja 2022
Program pomocy psychologicznej dla dzieci i dorosłych

28 травня в Центрі допомоги мігрантам "Карітас" відбулася психологічно-розважальна програма для дітей та дорослих, що були вимушені покинути свій дім через війну. 🇺🇦🇵🇱

Під час заняття учасники разом з психологом нашого Центру змогли повернути собі відчуття затишку та комфорту через телесні вправи та арт-терапію.🎨

Будемо раді вас бачити у нашому Центрі по буднях з 9 до 16 за адресою вул. Йордана 18 (4 поверх), м. Катовіце (ul. Jordana 18, Katowice). 🤍❤️ 💙💛

28 maja Centrum Pomocy Migrantom Caritas prowadził program pomocy psychologicznej dla dzieci i dorosłych zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny. 🇺🇦🇵🇱

Podczas sesji uczestnicy wraz z psychologiem naszego Ośrodka mogli odzyskać poczucie komfortu i komfortu poprzez ćwiczenia fizyczne i arteterapię. 🎨

 

15 maja 2022
Warsztaty malarskie dla dzieci

Щонеділі в Центрі допомоги мігрантам Карітас проходять майстер-класи для дітей з малювання.🎨

Попередній запис обов'язковий. ✍️

W każdą niedzielę w Centrum Pomocy Migrantom Caritas odbywają się warsztaty malarskie dla dzieci. 🎨

Wymagana jest pierwsza wizyta. ✍️

 

 

 

14 maja 2022
Warsztaty tkania bransoletek i wstążek

14 травня в Центрі допомоги мігрантам Карітас пройшли майстер-класи з плетіння браслетів зі стрічок в кольорах українського та польського прапорів. 🇺🇦🇵🇱

Будемо раді вас бачити у нашому Центрі по буднях з 9 до 16 за адресою вул. Йордана 18 (4 поверх), м. Катовіце (ul. Jordana 18, Katowice). 🤍❤️ 💙💛

14 maja w Centrum Pomocy Migrantom Caritas, odbyły się warsztaty tkania bransoletek, wstążek, w kolorach flagi ukraińskiej i polskiej. 🇺🇦🇵🇱

Będzie nam miło zobaczyć Państwa w naszym Centrum w dni powszednie od 9 do 16 pod wskazanym adresem. Jordan 18 (4 piętro), m. Katovice (ul. Jordan 18, Katowice). 🤍❤️ 💙💛

 

13 maja 2022
Zajęcia z języka polskiego dla kolejnych dwóch grup

Nasze Centrum pomaga Ukraińcom, którzy opuścili Ukrainę z powodu wojny, jak najszybciej zintegrować się z polskim społeczeństwem, aby czuć się tu wygodniej i pewniej. 🇺🇦♥️🇵🇱

Już od kilku tygodni dwie grupy z siedzibą w naszym Centrum prowadzą bezpłatne zajęcia z języka polskiego. Od wczoraj rozpoczęliśmy nauczanie kolejnych dwóch grup z nowym nauczycielem. 📚

 

 

10 maja 2022
Wyjazd terapeutyczno-integracyjny w góry do Gilowic dla 60 Ukraińców !

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej dokłada wszelkich starań, aby ukraińskie dzieci i kobiety, które znalazły ochronę w Polsce, czuły się pewnie w polskim środowisku 🇵🇱🇺🇦

Od 10 do 12 maja nasz Ośrodek zorganizował wyjazd terapeutyczno-integracyjny w góry w mieście Gilowice. ⛰️

Obecnie prawie 60 młodych i dorosłych Ukraińców odpoczywa w pięknym miejscu, podziwiając piękne krajobrazy, komunikując się, bawiąc się, uczestnicząc w warsztatach i innych wydarzeniach.

 

8 maja 2022
Udział CPMIU w Dniu Dobra pod Spodkiem

8 maja Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej uczestniczyło w dniach dobra pod katowickim Spodkiem. 🎈

 

7 maja 2022
Warsztaty dla dzieci na dzień matki !

8 maja Ukraińcy obchodzili Dzień Matki. 🇺🇦

W przeddzień tego święta 7 maja w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej odbyły się warsztaty robienia jadalnych bukietów. 💐

Dzieci, ich mamy i dziadkowie wykonały ładne i pomocne bukiety, weszły w interakcje i dobrze się bawiły.

Nasze Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom gratuluje wszystkim ukraińskim i polskim mamom z okazji Dnia Matki, życzymy zdrowia, szczęścia i nieba. 🌸🌹🌺

 

5 maja 2022
Jakie działania podejmuje nasze Centrum?

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, powołane w ramach Caritas Archidiecezji Katowickiej, którego celem jest kompleksowe wsparcie migrantów i uchodźców przebywających na terenie Polski, realizuje kolejne działania.

Poza kursami języka polskiego 🇵🇱, na które jest coraz większe zapotrzebowanie, a które są realizowane aktualnie w częstotliwości około 10 kursów tygodniowo, rozpoczęliśmy grupowe oraz indywidualne wsparcie Doradcy Zawodowego, mającego na celu weryfikację potrzeb i deficytów w obszarze aktywności zawodowej zainteresowanych migrantów, uwzględniając poziom ich predyspozycji, preferencji i zainteresowań, zmierzający do trwałej aktywności zawodowej.

Poza tym jesteśmy przygotowani na wdrożenie działań Trenera Pracy, monitorującego proces przygotowania oraz utrzymania trwałości zatrudnienia na podstawie wypracowanej przez Caritas procedury działań wspierających podczas wytyczenia ścieżki rozwoju zawodowego. Udział trenera Pracy w tym procesie da możliwość cudzoziemcom na monitorowaną weryfikację swoich możliwości w realnych warunkach zatrudnienia, zestawiając się z własnymi predyspozycjami psycho-fizycznymi w szeroko pojętej sferze zawodowej.

 

1 maja 2022
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Rudzie Śląskiej na magazynie

Pięknie jest widzieć młodzież, która poświęca swój wolny czas i angażuje się w wolontariat Caritas💛!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Rudzie Śląskiej działali na naszym magazynie, z którego wypływa ogrom pomocy w stronę Ukrainy 🇺🇦  oraz uchodźców w kraju.

Kochana młodzieży, dziękujemy Wam za zaangażowanie! Za to, że jesteście gotowi do działania i pomocy! 💛 Takimi działaniami każdego dnia pokazujemy światu, że #dobrajestwięcej! 💛😇

 

27 kwietnia 2022
Osoby, które uciekają przed wojną zostawiły tam wszystko...

Dla niektórych Polska jest domem już od kilku lat. 🇵🇱 Osoby te bardzo silnie przeżywają obecną sytuację i często włączają się w pomoc swoim Rodakom 💙💛. Wielokrotnie przy tym słuchają poruszających, przepełnionych strachem i bólem historii 😥.

Pamiętajmy o tym, że osoby, które uciekają przed wojną, zostawiły tam wszystko 😭. Nieraz nie miały nawet czasu na spakowanie się... Z jedną reklamówką i ogromną nadzieją ruszyły w poszukiwaniu bezpiecznej przystani 🥺.

Od początku dbamy o to, by nasi goście mogli spać spokojnie 💙💛. Wspierając nasze działania, włączasz się w wielkie dzieło pomocy! 🇺🇦❤️

Link do zbiórki

 

24 kwietnia 2022
Śniadania Wielkanocne dla 150 osób z Ukrainy

> kliknij po więcej informacji<

 

23 kwietnia 2022
SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO NA NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 24 kwietnia 2022 r.

> kliknij, po więcej informacji <

 

Warsztaty mistrzowskie malowania pisanek

Fotorelacja z warsztatów mistrzowskich malowania pisanek, które odbyły się w naszym Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej w wigilię prawosławnej Wielkanocy 23 kwietnia 2022 r. ❤️ 💙 💛

 

21 kwietnia 2022
Centrum wspiera osoby różnej narodowości

Dziś nasze Centrum odwiedzili uchodźcy z Afganistanu. Od jutra będą uczestniczyć w kursie języka polskiego. Komunikacja będzie się odbywać w języku angielskim. Pracownicy i wolontariusze Centrum stoją przed różnymi wyzwaniami.

 

20 kwietnia 2022
Raport z działań punktu koordynacyjnego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom już aktywnie funkcjonuje w ramach Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Celem działania Centrum jest kompleksowe wsparcie migrantów i uchodźców przebywających na terenie Polski.

Poza wsparciem aktywizacyjno-adaptacyjnym na terenie Centrum odbywają się zajęcia tematyczne odpowiadające na indywidualne potrzeby osób przybywających do nas , m.in. kultywujące i upowszechniające kulturę i zwyczaje Świąt Wielkanocnych na Ukrainie....

Można nas znaleźć na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach🧑‍🎓 przy ul. Jordana 18 (4 piętro)

• Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w strukturach Caritas Archidiecezji Katowickiej działa od 2018 r., natomiast od 11 kwietnia 2022 r. nasz Caritas utworzył punkt koordynacyjny tego Centrum na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego,

• W naszym zespole są tłumacze, psycholog, oraz osoby, które pomogą w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z pobytem uchodźców i migrantów w Polsce,

• Potrzebujące osoby mogą uzyskać indywidualnie dobrane formy wsparcia oraz skorzystać z oferty realizowanych przez nas działań,

• Pierwszy tydzień działalności naszego nowego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Katowicach przebiegł bardzo owocnie! 💙💛 Udało nam się przyjąć naprawdę sporą grupę potrzebujących. ❕,

• Poszukujemy również wolontariuszy! ❤️‍🔥 Chęć pomocy można zgłosić w naszym Centrum,

 

16 kwietnia 2022
Polskie służby ratownicze pomagają Uchodźcom. Jak św. Weronika, która otwarła twarz Jezusowi

Działania służb medycznych na rzecz uchodźców są nieocenione!  ❤️ Bez pomocy tych ludzi nie moglibyśmy stworzyć bezpiecznej przystani w Centrali Caritas. 🥰 Przepełnia nas ogromna wdzięczność, gdy obserwujemy ofiarność ratowników, ich spokój i cierpliwość do starszych i młodszych. 🇺🇦 Wiedzcie, że dzieło, którego jesteście częścią warte jest trudu, jaki niesiemy! 💙💛 Wyciągając rękę do bliźniego jesteśmy jak Święta Weronika, która otarła twarz Chrystusa ❤️.

Wspierając nasze działania pomagasz nam tworzyć ostoję dla uchodźców. To dzięki Twojemu wsparciu drzwi naszego domu otwarte są każdego dnia 😍.

Link do zbiórki

 

13 kwietnia 2022
Konferencja prasowa przy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapowiadająca Dzień Dobra

W Katowicach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego miała miejsce konferencja prasowa, zapowiadająca Dzień Dobra przed Spodkiem w Katowicach -  8 maja 2022 r.

Uwaga!  Termin został przesunięty z 24 kwietnia na 8 maja ze względu na Apel Wojewody Śląskiego o powstrzymanie się w organizacji imprez na znak żałoby po zmarłych górnikach, którzy zginęli wskutek wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego "Pniówek".

Fot. Marta Studnik-Paluch 13.04.2022 https://wf2.xcdn.pl/files/22/04/13/860041_wvF8_IMG_1512_82.jpg.webp

Fot. MARTA SUDNIK-PALUCH /FOTO GOŚĆ
źródło: https://katowice.gosc.pl/doc/7470662.Region-Dzien-Dobra-wydarzenie-w-Niedziele-Milosierdzia 

W czasie konferencji poruszono temat dobra uczynionego wspólnie przez urzędników, służby porządkowe i medyczne oraz wolontariuszy i pracowników Caritas na rzecz Uchodźców z Ukrainy. Konferencja miała miejsce na IV piętrze budynku, gdzie znajduje się Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. 

Wydarzenie planowane jest na niedzielę 8 maja 2022 r. w godz. 12.00-18.00. Potrzebujesz więcej informacji: kliknij

 

kapłańska jałmużna postna dla parafii na Ukrainie

W ramach tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej księża archidiecezji katowickiej zebrali 500 tys. zł.

Kwota ta zostanie przekazana przez katowicką Caritas do pięciu parafii w archidiecezji lwowskiej, gdzie pracują nasi księża: ks. Jacek Kocur, ks. Tomasz Labus, ks. Łukasz Grochla, ks. Mateusz Grochla oraz ks. Bartłomiej Sajdok.

 

12 kwietnia 2022
Hiszpanie z Walencji gotują dla naszych Uchodźców !

16 Hiszpanów z Walencji pod wodzą Ciriaco — znanego restauratora w regionie Walencji — przygotowywali dla Uchodźców 1000 posiłków dziennie, przez tydzień, w kuchni seminaryjnej w Katowicach. W tym czasie przygotowali 7000 tyś. posiłków.  Przylecieli do nas 3 kwietnia i zostają do 14 kwietnia. 

 

11 kwietnia 2022
Otwarcie punktu koordynacyjnego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Ślaskiego 11 kwietnia 2022 r. został otwarty punkt koordynacyjny Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej. Biura Centrum mieszczą się na IV piętrze budynku. Pierwszego dnia Centrum odwiedziło 150 osób. Nad funkcjonowaniem Centrum czuwa pan Grzegorz dyrektor ds. zarządzania projektami, a pracami kieruje koordynator pani Sabina Haczek, której towarzyszy zespół specjalistów władających językiem ukraińskim.

  

  

 

10 kwietnia 2022
Jak polskie firmy pomagają uchodźcom? Karty SIM dla uchodźców

Wszyscy wiemy, jak ważny jest kontakt z najbliższymi 🥺. Kiedy nie mamy ich na wyciągnięcie ręki, potrzebujemy móc kontaktować się z nimi telefonicznie ☎️. Dzięki możliwości rejestracji karty SIM uchodźcy otrzymują tę możliwość i mogą upewnić się, że ich bliscy są bezpieczni ❤️.

Każda osoba, która przychodzi po pomoc, otrzyma ją 🤝. Nikt nie opuszcza naszej Centrali niezaopiekowany 💙💛.

Dodaj nam siły do dalszego pomagania! Wesprzyj nasze działania włączając się w zbiórkę na rzecz uchodźców 🇺🇦. Pomagając nam, wyciągasz rękę do tych, którzy stracili wszystko 💔

Link do zbiórki

 

Zbiórka na pomoc dla Ukrainy w Skansenie w Chorzowie

Nasi wolontariusze mimo niesprzyjającej pogody zameldowali się w Skansenie w Chorzowie, gdzie podczas Wielkanocy na Śląsku przeprowadzili zbiórkę na rzecz pomocy Ukrainie 💙💛

 

8 kwietnia 2022
Wsparcie naszych działań na obchodach 100 lecia Izby Rzemieślniczej w Katowicach

Uczestnicy XXVII Wielkiej Gali Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach mieli możliwość wesprzeć działania Caritas na rzecz pomocy Ukrainie. Uroczyste spotkanie odbyło się 8 kwietnia w hali NOSPR. Świętowano 100 lecie IRMIŚP.

 

 

7 kwietnia 2022
Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy w Radiu Piekary

7 kwietnia podczas koncertu charytatywnego w Radio Piekary Wolontariusze Caritas Archidiecezji Katowickiej przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku działań wojennych na Ukrainie. 🇺🇦 🤝🇵🇱 

Z okazji tego wydarzenia powstał piękny, emocjonalny i wzruszający film, w którego nagraniu wzięli udział również pracownicy Centrali Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Film doskonale pokazuje, jak wygląda zwykłe-niezwykłe bohaterstwo codzienności. Codzienności, w której przyszło nam żyć od ponad sześciu tygodni. Codzienności, w której my - Polacy pokazaliśmy czym jest braterstwo, miłość bliźniego i odpowiedzialność, jaką niesie za sobą człowieczeństwo.

 

5 kwietnia 2022
Miłość to spotkanie z człowiekiem. Zaproszenie do zbiórki na Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Miłość to spotkanie z człowiekiem ❤️. Miłość to także wyciągnięcie ręki dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy 😥. Ostatnie tygodnie to ogromna próba dla naszej miłości. Czy zdamy ten egzamin? 💙💛

Pomóż nam pomagać. Niech Miłość będzie naszym językiem i nicią porozumienia. Aby nieść dobro nie potrzeba słów 🥺🥰.

Wesprzyj naszą zbiórkę...

 

4 kwietnia 2022
Dwa transporty z Francji przekazane przez Région Hauts-de-France

W wzorcu pomocy do nas dwa transporty z Francji przez Région Hauts-de-France 😍😍😍

Wsparcie, które płyną do nas z innych państw Europy sprawiają, że możemy pomóc lepiej💙💛

Solidarność Ukraina | Les premiers Camions humanitaires sont dans la région de Silésie en Pologne et en Ukraine.

✅La distribution des denrées non périssables a démarré.

👏Encore bravo aux entreprises des Hauts-de-France pour leur mobilization👏

Cc CCI Hauts-de-France

Solidarna Ukraina | Pierwszego człowiekaitarnego w Polsce do regionu Śląskiego i na Ukrainie.

✅Rozpoczęła się dystrybucja niepsujących się produktów.

👏Jeszcze raz gratulacje dla firmy z Hauts-de-France za mobilizację👏

Cc CCI Hauts-de-France

 

3 kwietnia 2022
Harcerze pomagają w projekcie Paczka dla Ukrainy !

W sobotę 3 kwietnia harcerska służba "Pomocy Ukrainie" 20 Żeńska Drużyna Harcerska "Trakt" oraz 17 Męska Drużyna Harcerska im. Jana Karola Chodkiewicza pełnili służbę w magazynie Caritas w Rybniku.

 

2 kwietnia 2022
Pen Show Poland dla Ukrainy !

Nasi wolontariusze zostali zaproszeni na Pen Show Poland  i przeprowadzili, w sobotę 2 kwietnia, zbiórkę do puszek na pomoc Uchodźcom z Ukrainy. 💙💛 Spotkanie miało miejsce na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Jordana 18 ❤️.

Pen Show Poland to spotkanie miłośników i kolekcjonerów wiecznych piór ✒️

 

 

30 marca 2022
Tir z Zumaia z kraju Basków i autobus z Madrytu

Hiszpanie przywieźli tira z 37 paletami różnych potrzebnych rzeczy na rzecz Uchodźców z Ukrainy. W międzyczasie przyjechał pełny autobus tego samego z Madrytu, który następie zabrał z Medyki 48 Uchodźców i przewiózł do Madrytu, zapewniając im właściwą opiekę.  

 

29 marca 2022
Relacja Ukrainki czego doświadczyła na wojnie.

 

Poranna Rozmowa Dnia w TVP2 Katowice o pomocy dla Ukrainy

Gościem Zuzanny Czyż w programie Poranna Rozmowa Dnia telewizji TVP3 Katowice był ks. Łukasz Stawarz - dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

> Kliknij, aby zobaczyć rozmowę na temat pomocy dla Ukrainy <

 

26 marca 2022
Zbiórka Caritas w czasie targów Interstone na rzecz pomocy Ukrainie

26-27 marca w katowickim Spodku odbyły się Targi biżuterii, minerałów i skamieniałości #INTERSTONE. 😍

Podczas tego wydarzenia nasi wolontariusze przeprowadzili zbiórkę darów na rzecz uchodźców! 🤗 Zebranymi artykułami wesprzemy ukraińskie rodziny, które przybywają do Polski, aby znaleźć się z dala od okrucieństwa wojny 🥺.

Jeśli masz ochotę włączyć się w wolontariat podczas tego wydarzenia, zapraszamy do zgłoszenia się poprzez formularz: https://forms.gle/hPKvvc4ZREhQMnVaA

Nasze stoisko będzie znajdować się po lewej ⬅️ stronie od głównego wejścia do Spodka! Dziękujemy INTERSTONE i Spodek za umożliwienie przeprowadzenia tej zbiórki ❤️!

Lista potrzebnych artykułów:

💙Żel pod prysznic

💛Szampon do włosów

💙Odżywka do włosów

💛Antyperspirant/Dezodorant

💙Podpaski/Tampony/Wkładki higieniczne

💛płyn do mycia podłóg

💙Płyn/Proszek do prania

💛Płyn do płukania

💙Ściereczki do czyszczenia powierzchni

💛Gąbki do kąpieli

💙Szczoteczki do zębów

💛Pasta do zębów

💙Kremy do rąk i twarzy

💛Mydło

💙Soczki dla dzieci

💛Musy owocowe dla dzieci

💙Kosmetyki dla dzieci (kremy, oliwki, szampony, płyny do kąpieli)

💛Kolorowanki dla dzieci i małe zestawy kredek

Bardzo dziękujemy za wsparcie i zachęcamy do odwiedzenia targów! 💞💞💞

A oto nasi dzielni wolontariusze w akcji:

 

 

25 marca 2022
Informacja z projektu Paczka dla Ukrainy !

W ramach projektu paczka dla Ukrainy z naszych magazynów z Katowic i Rybnika wysłaliśmy 5 tirów i dwie ciężarówki, które zostały wypełnione 4000 paczek, o przybliżonej wartości 1 000 000 zł (koszt przygotowania jednej paczki to 250-300 zł). I to jeszcze nie koniec akcji smiley

Paczki zostały przewiezione do magazynów przeładunkowych Caritas Polska pod granicą polsko-ukraińską, następnie zostaną przekazane do centrum logistycznego na terenie Ukrainy, skąd Caritas SPES i Caritas Ukraina przekażą je do potrzebujących na całej Ukrainie.  

 

Miejsca stałego zakwaterowania

Nasza diecezjalna Caritas, domy rekolekcyjne, i zakonne przyjęły ok. 300 uchodźców na miejsca stałego zakwaterowania. Od parafii otrzymaliśmy propozycje przyjęcia uchodźców w rodzinach i domach parafialnych — ok. 500 miejsc. Bardzo wielu parafian przyjęło uchodźców z Ukrainy poprzez bezpośredni kontakt. Z informacji od księży wiemy, że skala działań oddolnych wśród parafian jest też bardzo duża. 

 

24 marca 2022
Jak pomagamy w naszych punktach pomocowych w Katowicach!

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie minął już miesiąc. W Katowicach działają dwa punkty pomocowo-wytchnieniowo-relokacyjne (początkowo recepcyjne) w centrali Caritas Dom św. Marcina i w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Łącznie do dnia 24 marca, przyjęliśmy na nocleg ok. 2300 uchodźców i udzieliliśmy doraźnego wsparcia ok. 10000 uchodźcom z Ukrainy.   

 

22 marca 2022
Selfie w tirze pełnym 31 palet z 620 paczkami dla Ukrainy

Zadowoleni dyrektor i koordynator wolontariatu Caritas Archidiecezji Katowickiej 😊

Selfie w tirze pełnym 31 palet z 620 paczkami przygotowywanymi do wywózki na Ukrainę 🇺🇦

Dziękujemy parafiom, ośrodkom naszej Caritas oraz wolontariuszom z Rybnika i Katowic za przygotowanie paczek, przepakowywanie oraz załadunek 👏💪.

Wysłaliśmy już 2 tiry, jutro kolejny 😀

 

20 marca 2022
Hiszpanie stale nam pomagają

To już kilkanaście busów od Hiszpanów z kraju Basków z pomocą dla Uchodźców, w których znajdowała się żywność, chemia, środki czystości. Wsparli nas również wolontariusze z wielkiej organizacji charytatywnej spod Bilbao, którzy podarowali nam wiele ubrań, polarów, środków czystości. Dwa busy z Irun wparły nasze siostry służebniczki w Panewnikach, przywożąc wiele niezbędnej pomocy dla matek z dziećmi.

 

50 harcerzy pełniło służbę w naszym magazynie w Rybniku

W sobotę 20 marca w harcerskiej służbie "Pomocy Ukrainie" wzięło udział 50 harcerzy młodszych drużyn BSSK "ŚLADY": 20 Żeńskiej Drużyny Harcerskiej "Trakt" oraz 17 Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Jana Karola Chodkiewicza. Służbę pełnili w magazynie Caritas w Rybniku.

 

18 marca 2022
Pierwszy tir z paczkami wyruszył !

Dzisiaj posłaliśmy pierwszego tira z 660 paczkami  📦📦📦
na Ukrainę! 🇺🇦

Jedna paczka pozwala przez tydzień przeżyć jednej rodzinie 😍

Dziękujemy parafiom, ośrodkom Caritas, pracownikom i wolontariuszom archidiecezji katowickiej za zaangażowanie w projekt 💪

Magazyny utworzone w naszych ośrodkach Caritas, magazyny centralne w Katowicach i Rybniku dają radę ! Wszystko dzięki zaangażowaniu pracowników i przede wszystkim wolontariuszy !!! ❤️

 

17 marca 2022
Wsparcie Farmaceutów !

 

Apostolstwo Chorych o działaniach Caritas na rzecz Uchodźców

Twarz uchodźcy to twarz Chrystusa

Ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, opowiada o wyzwaniach, jakie przed nią stanęły, o dobrej współpracy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Marszałkowskim i różnymi służbami oraz o Opatrzności, bez której harmonijna pomoc nie byłaby możliwa. Prosi też chorych o modlitwę i ofiarę cierpienia w intencji pokoju i owocnego służenia uchodźcom.

Dobromiła i Stanisław Salikowie: – Czy Ksiądz ostatnio ma okazję się wyspać? Bo może pracy jest tyle, że nie ma czasu na wypoczynek?

ks. Łukasz Stawarz: – Tak, to jest intensywny czas pracy dla wszystkich pracowników Caritas. Pracujemy w ramach swoich godzin, ale też jesteśmy wolontariuszami po godzinach pracy. Ja jako dyrektor mam nienormowany czas pracy, ale staram się szanować proporcje między pracą a snem.

– Prosimy opowiedzieć o współpracy Caritas z innymi podmiotami.

– Ta współpraca układa się bardzo dobrze. Oto konkretny przykład. Zwrócił się do nas szpital na Ochojcu – klinika kardiologii – z informacją, że mają zaprzyjaźniony szpital we Lwowie, który potrzebuje specjalistycznego sprzętu, by móc przeprowadzać na przykład operacje na sercu. Szpital w Ochojcu powiedział, że łatwiej będzie pośredniczyć w przekazaniu tego sprzętu organizacji pozarządowej. Rozwiązaliśmy to tak, że my jako Fundacja Caritas Katowice przyjęliśmy tę darowiznę i we współpracy ze szpitalem zakupiliśmy sprzęt i leki – wszystko, co było potrzebne. Zajęliśmy się też ocleniem. Jako Caritas możemy organizować transporty humanitarne. Zorganizowaliśmy go bezpośrednio ze szpitala w Katowicach do szpitala we Lwowie. Ale też w tym wszystkim było działanie Opatrzności Bożej, bo dzień wcześniej zadzwonił do mnie proboszcz jednej z tyskich parafii z informacją, że ma człowieka, który bardzo chce się włączyć w pomoc dla Ukrainy. Ma firmę transportową i jest w stanie w każdej chwili posłać na Ukrainę samochody. A ja nazajutrz miałem ten telefon ze szpitala z pytaniem, czy nie moglibyśmy pomóc w zakupie i w transporcie sprzętu medycznego. I jeszcze jeden szczegół. Mieliśmy już dwa samochody ciężarowe i dwóch kierowców, ale jeden z nich zachorował. Zaczęliśmy szukać i bardzo szybko zgłosiła się kobieta… – Ukrainka, która jeździ samochodami ciężarowymi, i to ona zamiast chorego 3,5-tonową ciężarówką pojechała zawieźć ten transport na Ukrainę! Gdy odpoczęli, pojechali jeszcze raz, bo nie wszystko się zmieściło. Cały sprzęt opiewał na kwotę 1 mln zł. I teraz lwowski szpital może już wykonywać operacje na sercu.

– No i jak coś organizować bez Opatrzności Bożej!

– No, nie da się! Pan Bóg tak kieruje sprawami, że nagle zgłaszają się ludzie, którzy chcą coś zrobić, a później ci, którzy mają potrzebę. I wystarczy tylko wykorzystywać te działania i możliwości, które mamy, łączyć ludzi ze sobą. Trzeba trochę odwagi, trochę kreatywności. Wszystko okazuje się możliwe. Inny przykład: dzwoni do mnie jeden notariusz ze Śląska z propozycją pomocy. I za chwilę mam telefon od ojca Kordiana Szwarca, franciszkanina, zastępcy dyrektora Caritas Polska, który mówi mi: – Łukasz, mamy w namiocie matkę z dwójką dzieci; trzęsą się z zimna. Mają na kartce adres do Tychów, gdzie mają pojechać. Czy możesz coś zorganizować? Więc dzwonię do tego notariusza i mówię, że trzeba by pojechać na granicę. A on na to: – Za godzinę wyruszam w trasę! Pojechał przywiózł tę matkę z dziećmi i o 2.00 w nocy napisał mi SMS-a: „Melduję, zadanie wykonane”.

– Jak układa się współpraca ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach?

– Współpraca ta jest bardzo ścisła, rzetelna i owocna. 27 lutego Wojewoda Śląski poprosił mnie, żeby nasza centrala Caritas w Katowicach stała się punktem recepcyjnym dla całego województwa śląskiego. I od 28 lutego przez prawie dwa tygodnie byliśmy miejscem, przez które przewijało się każdego dnia 200–300 osób. Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego przyjmowali te osoby, rejestrowali i organizowali im transport do miejsca dłuższego zakwaterowania. Nasz budynek był wtedy takim punktem „wytchnieniowo-relokacyjno-wypoczynkowym” – na kilka godzin, ewentualnie na jedną noc. Były tu obecne wszystkie służby porządkowe, czyli policja, wojsko obrony terytorialnej, służby medyczne, a nawet Śląska Izba Aptekarska, która dawała leki, czy operator sieci, który wydawał karty SIM. Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, w tym tłumacze, oraz pracownicy Caritas dbali o uchodźców; obsługa liczyła około 20 osób. Każdy mógł dostać coś do jedzenia, do picia i najbardziej potrzebne rzeczy. Każdego dnia były inne potrzeby, bo raz przyjechały matki z malutkimi dziećmi, więc były potrzebne oliwki, zasypki, pampersy, łóżeczka, wózki. Następnego dnia przybyły starsze dzieci i one miały inne potrzeby; potem pojawiły się starsze osoby. Urząd Wojewódzki zapewniał gorący posiłek dowożony do nas z lokalnych restauracji. Poza tym wielu darczyńców przynosiło dary. Kiedy ogłaszaliśmy na Facebooku naszej Caritas jakąś potrzebę, zaraz znajdowali się chętni do pomocy. Pewna pani zadzwoniła, że jest sama z dziećmi w domu i nie może wyjść, ale zobaczyła, czego potrzeba, więc ten towar zamówiła online i został przez sklep przywieziony. W pewnym momencie brakowało plastikowych kubków, talerzy, sztućców, więc zwróciliśmy się do odpowiedniej firmy i od razu były całe palety tego, co potrzebowaliśmy. Albo wysiadły nam ekspresy do kawy i pewna firma zaraz przysłała nam dwa przemysłowe ekspresy, a do każdego 10 kg kawy. Życzliwość ludzka była i jest ogromna. A my uczyliśmy się mądrze rozeznawać potrzeby – żeby mądrze pomagać. Czasem musieliśmy w pewnym sensie stopować ludzi, by przynosili rzeczy, które były potrzebne w danej chwili. A te potrzeby zmieniały się wciąż. Można to prześledzić na naszym Facebooku od 28 lutego; zobaczyć, jakie były posty, jak to wyglądało.

– I po pewnym czasie powstał drugi punkt w seminarium?

– Tak. Ponieważ był to bardzo intensywny czas dla wolontariuszy, powstał, by ich trochę odciążyć, a także usprawnić przyjmowanie uchodźców. W seminarium jest już większa przestrzeń. U nas warunki są bardziej kameralne, hotelowe; dają poczucie domu, bezpieczeństwa i pewnego komfortu – są np. dywany na podłogach, bo na co dzień jest to dom noclegowy. W salach wykładowych seminarium otwarto punkt recepcyjny na większej przestrzeni z możliwością noclegu w budynku dla 50–70 osób. Z biegiem dni i on stał się za mały, bo ludzi przybywało. I wtedy otwarto główny punkt recepcyjny na placu Sejmu Śląskiego. Odtąd wszystkie transporty są kierowane tam i dopiero stamtąd, po rejestracji, ludzie są wysyłani do nas, ale już bardziej na nocleg – matki z dziećmi czy jeśli ktoś potrzebuje odpocząć przed dalszą drogą. Przyjmujemy teraz od 40 do 70 osób każdego dnia. Także wiele osób, które już mieszkają w Katowicach, przychodzi po wsparcie, po dary dla dzieci.

– Czy nie brakuje potrzebnych rzeczy?

– Czasami brakuje, ale szybko udaje się uzupełnić braki. W pewnym momencie mieliśmy tyle, że nie mogliśmy w naszym holu tego pomieścić, więc wojska obrony terytorialnej postawiły dwa namioty i w tych namiotach część tych rzeczy jest ulokowana. Natomiast w części jadalni zrobiliśmy taki „sklepik” z ubraniami, gdzie na wieszakach mamy rzeczy dla dzieci i dla dorosłych. Mój garaż służy jako magazyn na rzeczy, które w razie potrzeby wyciągamy.

– W ramach Caritas zainicjowano też akcję „Paczka dla Ukrainy”. Na czym ona polega?

– Tak, to prawdziwe „pospolite ruszenie”. Paczka pomyślana została tak, by jej zawartość pozwoliła jednej rodzinie przeżyć przez jeden tydzień. Wysłaliśmy informację do wszystkich parafii, jakie produkty powinny się w takiej paczce znaleźć – jest ich 35. Dzięki temu każdy mógł spakować do kartonu potrzebne rzeczy. Odzew jest wspaniały. Wiele takich paczek zasili dotknięte wojną rodziny na Ukrainie. W akcję logistyczną w naszych magazynach zaangażowało się ok. 200 wolontariuszy.

– Na koniec poprosimy o kilka słów specjalnie do chorych.

– Myślę, że apel do chorych jest jak najbardziej na miejscu. Uchodźcy mają też, jak każdy z nas, potrzeby duchowe i potrzeby religijne. Wiemy już z tych pierwszych kontaktów, że dla nich ważne jest to, iż niedługo będą święta wielkanocne i oni chcieliby je odpowiednio przeżyć, chcieliby skorzystać z sakramentów, uczestniczyć w naszych nabożeństwach. W katowickiej katedrze na przykład już istnieje możliwość spowiedzi w języku ukraińskim.

Co do chorych, wierzę, iż mogą dużo wnieść poprzez swojej apostolstwo modlitwy w intencji ojczyzny, Kościoła i świata. Mogą wnieść dużo – dzięki modlitwie i darowi swojego cierpienia – w umocnienie tych ludzi, którzy do nas przybyli: by poczuli się u nas bezpiecznie, by mogli odnaleźć się również duchowo i umocnić swoją wiarę. Bardzo potrzebna jest też modlitwa o pokój na Ukrainie i na świecie, by te siły zła, które dzisiaj próbują niszczyć ludzkie życie, zostały zwyciężone. By zapanował pokój. A to wymaga duchowego zrywu. Nie tylko ta polityczna i militarna, ale przede wszystkim duchowa walka jest konieczna, aby ci, którzy odpowiadają za różne działania, mogli podjąć właściwe decyzje i uratować wiele istnień ludzkich, a przede wszystkim świat przed wojną.

Zaangażowanie chorych jest bardzo potrzebne. My w Caritas działamy od rana do wieczora, a często również w nocy. Oczywiście staramy się też modlić, ale ważna jest dla nas świadomość, że mamy wsparcie chorych. To duchowe wsparcie jest kluczowe, by także taka akcja, jaką prowadzimy, przynosiła dobre owoce. Wśród uchodźców jest też sporo chorych, niekoniecznie na choroby fizyczne, ale wielu doświadcza traumy z powodu wojny. Człowiek może z tego wychodzić przez długie lata – i tutaj również potrzebna jest modlitwa. Także w tej intencji, by Polska wykorzystała szansę, jaką jest obecność uchodźców. To wyzwanie i ważna dla Polaków okazja, aby czynić miłosierdzie w praktyce; by uczyć się miłości do drugiego człowieka ze względu na Jezusa Chrystusa. W praktyce możemy zastosować Jego słowa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Jeżeli mamy tę chrześcijańską inspirację, możemy służyć uchodźcy tak, jak się służy Chrystusowi. Chrystus ma dzisiaj twarz uchodźcy.

– To piękne zdanie. Twarz uchodźcy to twarz Chrystusa…

– Tak. My w Caritas chcemy słuchać Chrystusa i służyć Chrystusowi w drugim człowieku, który przybył do nas, dosłownie do naszego domu. To ma naprawdę bardzo ewangeliczny wymiar. I jest też symbol, do którego na zakończenie chciałbym się odwołać. To świeca Caritas, którą co roku rozprowadzamy. Ideą tej świecy jest to, by stała przy pustym miejscu na wigilijnym stole i przypominała nam o tym, że to miejsce czeka na przybysza, i że w to puste miejsce zapraszamy Jezusa. Teraz mamy okazję, aby to puste miejsce przy stole dosłownie wypełnić uchodźcami. A oni – kto wie – może będą spożywać kolejną wieczerzę wigilijną z nami… Nagle Pan Bóg daje nam okazję, aby w praktyce zobaczyć, że to puste miejsce przy stole nie jest tylko ideą, ale ma konkretny wymiar obecności uchodźcy w naszym domu. Dziękujmy za to dobro, które dzieje się i w Caritas, i w Apostolstwie Chorych. Niech Pan Bóg błogosławi nam wszystkim w chrześcijańskim życiu.

– A my dziękujemy za tę rozmowę i za wkład Księdza oraz diecezjalnej Caritas w rozsiewanie dobra i służenie Jezusowi w potrzebujących braciach i siostrach.

Źródło: www.apchor.pl

 

14 marca 2022
Paczka dla Ukrainy !

Paczka dla Ukrainy ruszyła pełną parą. W naszych magazynach pojawiły się gotowe paczki 📦📦📦, które wolontariusze układają na paletach i przygotowują do przekazania na Ukrainę 🇺🇦.

Jesteśmy zachwyceni odzewem wolontariuszy z Rybnika i Katowic, ich entuzjazmem i zaangażowaniem.

Jeśli chcecie zaangażować się w wolontariat na magazynie, nasza koordynatorka czeka na Wasze zgłoszenia!  577234433 

 

Zbiórka na Ukrainę przy żołnierskiej grochówce

Zostaliśmy zaproszeni na okolicznościowe spotkanie z żołnierską grochówką organizowane przez płk. r. Zbigniewa Piątka. W czasie spotkania uczestnicy mogli wesprzeć nasze działania na rzecz Pomocy Ukrainie przez zbiórkę do puszek. 

 

13 marca 2022
Spotkanie Księdza Arcybiskupa Wiktora z Uchodźcami z Ukrainy

W niedzielę 13 marca metropolita katowicki spotkał się z Ukraińcami przebywającymi w Domu św. Marcina i w seminarium duchownym.

Seminarium i centrala katowickiej Caritas to aktualnie punkty tymczasowego pobytu dla uciekającym przed dramatem wojny mieszkańców Ukrainy. Udostępnione przez archidiecezję katowicką ściśle współpracują ze śląskim Urzędem Wojewódzkim.

Wizyta abp. Skworca była okazją do spotkania się z przybyłymi zza wschodniej granicy matkami z dziećmi oraz podziękowania pracownikom i wolontariuszom.

W dwóch strukturach przebywa ok. 140 osób o oczekującym na miejsce stałego zakwaterowania. - Naszym gościom zapewniamy nocleg, posiłek, potrzebne i niezbędne środki higieny oraz pomoc medyczną - mówi ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Do wspomnianych punktów pomocy doraźnej Ukraińców kieruje główny punkt recepcyjny, który znajduje się w gmachu instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mieszczącym się przy pl. Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach.

źródło zdjęcia i tekstu: katowice.gosc.pl

 

11 marca 2022
Zbiórka w parafiach na pomoc Ukrainie

1,65 mln zł — tyle łącznie uzyskano ze zbiórek na pomoc Ukrainie, zorganizowanych w ostatnią niedzielę lutego i w Środę Popielcową w parafiach archidiecezji katowickiej.

> zobacz relację TVP3 Katowice na temat zbiórki < 

- Obok pomocy systemowej parafie organizują wsparcie na miarę swoich sił i możliwości. Nie brakuje inicjatyw oddolnych podejmowanych spontanicznie, z potrzeby serca — zaznaczył rzecznik archidiecezji ks. Tomasz Wojtal.

W pierwszych dniach wojny na Ukrainie w centrali katowickiego Caritasu przez całą dobę działał punkt pomocy dla uchodźców, zorganizowany we współpracy z wojewodą śląskim. Ze względu na ciągle zwiększające się potrzeby główny punkt recepcyjny w Katowicach został przeniesiony do gmachu instytucji Katowice Miasto Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego.

Caritas prowadzi też magazyny żywności i innych niezbędnych produktów dla uchodźców. Przyjmowane są produkty o długim terminie przydatności, a także artykuły chemiczne i higieniczne. Organizacja koordynuje również zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych.

- W domach rekolekcyjnych, a także w ośrodkach Caritasu przygotowano ponad 270 miejsc. Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 100 takich miejsc dla około 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się urząd wojewódzki — podał ks. Wojtal.

Ponadto Caritas nadal zbiera zgłoszenia od osób mogących pomagać jako wolontariusze. Szczegóły dotyczące wolontariatu można znaleźć na stronie internetowej katowickiego Caritasu w zakładce wolontariat.

Potrzeb jest naprawdę bardzo wiele, szczególnie że organizacja włączyła się także w akcję Caritasu Polska "Paczka dla Ukrainy". W jej ramach osoby prywatne, parafialne i szkolne zespoły Caritasu mogą przygotować paczki według listy wskazanej przez Caritas Polska z wyznaczonymi 35 produktami (do 18 kg), które zostaną wysłane transportami do Ukrainy. Koordynacja i logistyka tego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu chętnych do pomocy osób. Każde ręce do pracy się przydadzą.

W pomoc uciekającym przed wojną od samego początku zaangażowane jest Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne. W seminarium przygotowano ponad 60 miejsc noclegowych. "W prace związane z ciągłym przepływem ludzi, a więc takie, jak zmiana pościeli, towarzyszenie czy pomoc w kontakcie włączają się klerycy. Są do dyspozycji praktycznie przez całą dobę" - opisywał ks. Wojtal.

Oddolnie organizują się również parafie. Głównie jest to pomoc rzeczowa - zbiórki odzieży, artykułów medycznych, chemicznych, spożywczych. W niektórych parafiach, jak np. w Radzionkowie, zorganizowano tzw. konwój dobrych serc. Ponad 30 samochodów ruszyło na granicę, by nieść pomoc ofiarom wojny. Zabranych z Przemyśla uchodźców kierowcy z Radzionkowa przewozili do punktów recepcyjnych w Katowicach, gdzie przydzielono im noclegi.

We wszystkich wspólnotach archidiecezji trwa modlitwa za ofiary wojny i o jej zakończenie. Krótko po rosyjskiej agresji w specjalnym komunikacie przesłanym do parafii abp Wiktor Skworc zaapelował o modlitwę w intencji pokoju za wschodnią granicą Polski.

- Metropolita katowicki zachęcił wiernych do indywidualnego, rodzinnego i wspólnotowego odmawiania Różańca w tej intencji oraz do śpiewu suplikacji na zakończenie każdej mszy św. - przypomniał rzecznik archidiecezji.

Źródło: PAP za TVP3 Katowice

 

Rozmowa na temat pomocy dla Ukrainy w Radiu eM

Z dyrektorem Caritas Archidiecezji Katowickiej rozmawiał Sylwester Strzałkowski.

 

10 marca 2022
Aktualizacja darów

Aktualizacja potrzebnych darów na Wita Stwosza 20:

💙 podkłady higieniczne, 💛 nowe ręczniki i koce, 💙 soki i soczki, 💛 deserki dla dzieci, 💙 nowa bielizna - dziecięca i damska, 💛 nowe skarpety, 💙 artykuły szkolne, 💛 grzebienie i szczotki, 💙 klapki, 💛 nowe pościele, 💙 nerki na dokumenty, 💛 kawa, 💙 wafelki i batoniki, 💛 chemia gospodarcza - proszki do prania, płyny do płukania, płyny do mycia itp.

Dary można przynosić codziennie od 7:00 do 22:00 💙💛

 

9 marca 2022
Zaproszenie do projektu Paczka dla Ukrainy

Paczka dla Ukrainy

Ruszyła akcja Paczka dla Ukrainy w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki dla rodzin na Ukrainie oraz Uchodźców w Polsce.

Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 35 produktów, która jest dostępna na naszej stronie: https://katowice.caritas.pl/news.php?idn=111

Prosimy o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów, umieszczenie ich w kartonowym pudle. Obliczono, że produkty mieszczą się w pudle o wymiarach: szerokość 53 cm x głębokość 40 cm x wysokość 26 cm (dopuszczamy inne rozmiary, zbliżone do podanych). Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg.

Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku, którego treść jest również w załączniku.

Kartony powinny być wytrzymałe i zamykane od góry. Prosimy o niezaklejanie zamknięcia. Gotowe kartony przekazujemy do parafii we wskazane przez księdza proboszcza miejsce.

Caritas Archidiecezji Katowickiej proponuje, by pojedyncze paczki przekazać do swojej parafii na terenie archidiecezji katowickiej. W swojej parafii można uzyskać informacje, gdzie w parafii można takie paczki złożyć. Parafia po zebraniu większej ilości paczek przekaże je do magazynów w naszych ośrodkach Caritas znajdujących się na terenie archidiecezji katowickiej.

Prosimy, aby wśród parafian znaleźli się wolontariusze, którzy własnym transportem przewiozą zebrane paczki do najbliższego ośrodka naszej diecezjalnej Caritas.

Następnie, paczki zostaną przewiezione do dwóch magazynów centralnych w Katowicach i Rybniku, gdzie zostaną załadowane na palety i wywiezione na Ukrainę. Część paczek trafi do Uchodźców w Polsce.

Czas trwania projektu na razie jest kwestią otwartą. Nie znamy skali potrzeb, które wciąż się zmieniają i narastają.

W razie pytań związanych z organizacją zbiórki proszę kontaktować się z koordynatorem Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Katowickiej Dominiką Kaczmarek: tel. 577 234 433; e-mail: wolontariat@caritas.katowice.pl.

 

Zaproszenie do zbiórki internetowej na Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców

‼️Włącz się w akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy🆘🇺🇦. Wesprzyj naszą zbiórkę na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku działań wojennych na Ukrainie😢.

Zapraszamy Was do włączenia się w aktualną oraz długofalową pomoc wobec wyzwań związanych z napływem Uchodźców z Ukrainy. Chcemy wspólnie z Wami działać skutecznie i profesjonalnie. Razem możemy więcej!💙💛

Link do zbiórki https://katowice.caritas.pl/zbiorki/zbiorka.php?idZbiorki=2#wplaty

 

8 marca 2022
Świadectwo osoby, która na wojnie wytrzymała 5 dni.

 

7 marca 2022
Pierwsza pomoc z Hiszpanii !!!

Mieszkańcy Barcelony zjednoczeni wokół parafii św. Agnieszki w Barcelonie zorganizowali busa ze specjalistycznymi lekami, które zostały przekazane na Ukrainę oraz artykułami pierwszej potrzeby dla uchodźców, a także wsparli nas finansowo. 

 

6 marca 2022
Apel o wsparcie dla punktu recepcyjnego!

‼️Potrzebujemy wsparcia‼️

Niedziela nie jest dla nas dniem wolnym. W punkcie recepcyjnym nie ma weekendu, gdyż od pomagania potrzebującym nie robi się przerw! 🇺🇦

Tak jak na zdjęciu było u nas jeszcze dziś rano, ale teraz brakuje nam niestety znowu środków do niesienia pomocy! 🥺 Na chwilę obecną najbardziej potrzebujemy:

💙Szamponów i żeli do mycia dla dzieci i dorosłych

💛Oliwek dla dzieci

💙Szczoteczek i past do zębów

💛Kremów dla dzieci

💙Podpasek

💛Kredek i kolorowanek

💙Musów i soczków dla dzieci

💛Wód w małych butelkach

💙Kawy (ziarnistej i rozpuszczalnej) i herbaty

💛Mleka do kawy

To potrzeby na niedzielne popołudnie. Może robiliście ostatnio jakieś zbiórki, może coś leży i czeka na potrzebujących? Zapraszamy na Wita Stwosza 20, do punktu recepcyjnego 🇺🇦.

Pomagacie nam pomagać! ❤️

Wasze dobro sprawia, że nasza recepcja pełna jest darów 📦👍

 

5 marca 2022
Wspólnie możemy więcej!

Nasi wolontariusze dołożyli trochę darów do transportu gliwickiego Caritas na granicę z Ukrainą 💪

❤️ Wspólnie możemy więcej dla Ukrainy 🇺🇦

 

4 marca 2022
Pieski z Ukrainy w punkcie recepcyjnym również czekają na relokację

W naszym punkcie recepcyjnym niespodziewani goście z Ukrainy 🐕.

Uchodźcy mają wielkie serca, że zabrali ze sobą swoich wiernych przyjaciół ❤️.

Trochę zmęczeni drogą, ale na pewno szczęśliwi, że nie zostali pozostawieni w strefie działań wojennych 🇺🇦

 

3 marca 2022
Aktualizacja potrzeb

💙 Zbiórka darów w punkcie recepcyjnym w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20 trwa!

💛 Nasze potrzeby się nie kończą, ale się zmieniają. Aktualizujemy więc listę produktów, które są nam w tym momencie najpotrzebniejsze. Zachęcamy do udostępniania posta!

💙 Bardzo prosimy osoby, które chcą nas wesprzeć o to, by respektować poniższą listę. To produkty, które są wykorzystywane na bieżąco i właśnie ich nam teraz brakuje!

💛 Dziękujemy za każde wsparcie, za każdy dar!

💙 Dzieło Caritas na rzecz Ukrainy można wesprzeć także finansowo, korzystając z opcji szybkiej płatności poprzez stronę https://katowice.caritas.pl/ lub wykonując przelew na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej ING Bank Śląski nr rachunku: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem Pomoc Ukrainie. Dziękujemy!

 

Raport z 3 marca

‼️‼️‼️Zanim zaczniemy dzisiejsze podsumowanie, mamy bardzo ważny apel! Na dzień jutrzejszy potrzebujemy wciąż wolontariuszy, którzy mogą się pojawić na naszym magazynie od 12:00 do 20:00. Jeśli wśród czytających znajdzie się osoba, która może jutro poświęcić swój czas i pomóc w rozładowywaniu transportów, prosimy o zgłoszenia pod numerem 577-234-433‼️‼️‼️

💙 Dzień dzisiejszy to kolejny dzień wytężonej pracy, która wymaga od nas czasu i energii. Mimo zmęczenia się nie poddajemy i dzielnie działamy, bo wiemy, że warto!

💛 Przyjmujemy pierwsze zgłoszenia płynące z parafii od osób, które pragną przyjąć pod swój dach ludzi z Ukrainy. Cieszymy się, że podejmujecie takie decyzje i pragniecie zaprosić do siebie tych niezwykłych gości. Wasze zgłoszenia napawają nas nadzieją, że nie znajdziemy się w sytuacji, w której nie będziemy mieli już jak pomagać.

💙 W naszym punkcie recepcyjnym w dniu dzisiejszym otwarty został punkt apteczny, w którym osoby przybywające do nas mogą skorzystać z porady farmaceuty.

💛 Ciągle obdarzacie nas swoim dobrem i hojnością. Dziękujemy za wszystkie dary, które do nas trafiają. Bardzo wiele to dla nas znaczy, gdy odpowiadacie na nasze potrzeby. Dzięki Waszemu wsparciu możemy cały czas wydajnie pomagać tym, którzy pomocy potrzebują. Dziś zaktualizowaliśmy listę naszych potrzeb na najbliższe dni. Wybierając się do nas, starajcie się przygotowywać paczki z tymi konkretnymi darami. Dziękujemy!

💙 Dziś ustawiony został także namiot wojskowy, który poszerza naszą bazę logistyczną. Stworzona została przestrzeń do magazynowania i sortowania otrzymywanych darów, dzięki czemu nasze działania stają się coraz bardziej uporządkowane i wydajne.

💛 Działamy, jesteśmy! Dziękujemy, że nas wspieracie! ❤️❤️❤️

 

2 marca 2022
Raport z 2 marca

Środa Popielcowa, rozpoczęliśmy Wielki Post. Z pewnością będzie on dla nas szczególny i wyjątkowy. Jest też okazją do czynienia uczynków miłosierdzia, które teraz wybrzmiewają o wiele mocniej.

💙 W dniu dzisiejszym otwarty został drugi punkt recepcyjny, który znajduje się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Cieszymy się z otwarcia tego punktu, gdyż widzimy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i będzie nam łatwiej zaspokajać podstawowe potrzeby uchodźców.

💛 W dniu dzisiejszym w naszych parafiach proboszczowie informowali, aby zgłaszać do parafii chęć przyjęcia w swoich domach uchodźców. Prosimy o rozważenie takich decyzji na miarę swoich możliwości. Z ambony padły również informacje o planowanej zbiórce, która odbywać się będzie w oparciu o konkretne produkty.

💙 Na koniec dnia odbyło się spotkanie z metodykami katechetycznymi, podczas którego poruszyliśmy wiele ważnych tematów dotyczących tego, jak szkoły mogą wesprzeć nasze działania na rzecz uchodźców. Współpraca ta jest dla nas bardzo cenna. Zaprosiliśmy szkoły do włączenia się w nasze akcje i pomoc długofalową poprzez Szkolne Koła Caritas. Powstał także bardzo ciekawy pomysł otwarcia punktu Caritas w jednej z galerii handlowych.

💛 Dzisiejszy dzień był bardzo długi i obfitował w przeróżne wyzwania, z którymi dzielnie się mierzymy.

 

1 marca 2022
Zbiórka produktów pierwszej potrzeby

💙 W Centrali Caritas Archidiecezji Katowickiej wczoraj utworzony został punkt recepcyjny dla przybywających z Ukrainy. 🇺🇦

💛 Pragniemy, aby osoby przybywające do nas, poczuły się zaopiekowane. Aby tego dokonać, potrzebujemy Waszej pomocy!

💙 Zbieramy wyłącznie produkty wypisane na grafice. Bardzo prosimy o dostosowanie się do poniższej listy, gdyż tylko takie formy pomocy, które realnie odpowiadają na potrzeby pozwalają nam pomagać dalej. Przynoszenie produktów, o które w tym momencie nie prosimy, nie ułatwia nam pomagania.

💛 Niebawem ruszymy z kolejnymi zbiórkami, gdzie będziemy gromadzić inne produkty. Obserwujcie uważanie. A tymczasem, jeśli ktoś może wesprzeć nas tym, czego potrzebujemy teraz najbardziej, będziemy ogromnie wdzięczni!

💙 Nasze działania można wesprzeć także finansowo, wykonując przelew na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej ING Bank Śląski nr rachunku: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem Pomoc Ukrainie.

💛 Dziękujemy, że pomagacie razem z nami!

 

Raport z 1 marca

💙 Pierwszy dzień marca w naszej Centrali minął na najwyższych obrotach. Dzieje się bardzo dużo i czujemy się zobowiązani, by Wam o tym opowiedzieć. Dzielimy się dobrem, które robimy i wiemy, że wielu z Was działa i robi równie piękne dobro! Budujące jest to, jak bardzo się jednoczycie, kiedy bliźni są w potrzebie! 🇺🇦

💛 Odbyło się dziś bardzo ważne spotkanie z Księżmi Dziekanami wszystkich Dekanatów naszej Archidiecezji. Wojewoda i Marszałek Województwa wraz z Księdzem Arcybiskupem pragnęli spotkać się właśnie z Dziekanami, aby nasza współpraca z parafiami była spójna i przyniosła jak największe efekty realnej pomocy! Tematem spotkania były możliwości przyjęcia uchodźców w naszych parafiach i informacje na temat zbiórki produktów, która zostanie zapowiedziana w najbliższą niedzielę.

💙 W Centrali działa punkt recepcyjny. Każdego dnia przechodzi przez ten punkt od 200 do 300 osób 😯. To ludzie, którzy uciekają przed wojną i potrzebują chwili wytchnienia, aby móc ruszyć dalej - do swoich bliskich lub do miejsc lokalizacyjnych, które zadeklarowały się ich przyjąć.

💛 Dziś szczególnie poruszyła nas historia matki z trojgiem dzieci, która już drugi raz w swoim życiu zmuszona była uciekać przed wojną. Po raz pierwszy stało się to w 2014 roku. Doświadczenie wojny dla tych osób wiąże się więc z ponownym przeżywaniem potężnej traumy 🥺.

💙 W naszym punkcie recepcyjnym jesteśmy gotowi na przeróżne wyzwania! W dniu dzisiejszym pojawili się u nas obywatele Tadżykistanu, którzy po zaproponowaniu poczęstunku poinformowali nas, że są Muzułmanami i nie mogą jeść tego typu posiłków. Nasi wolontariusze stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla nich wegańską zupę oraz kanapki z żółtym serem i warzywami. Działamy więc w silnym duchu dialogu między religiami i zrozumienia do różnic kulturowych, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że przybędą do nas nie tylko obywatele narodowości Ukraińskiej, ale również osoby pochodzące z innych państw, które przebywały na terenie Ukrainy. Dziś gościliśmy ludzi z Nigerii, Ghany i Tadżykistanu 🤝.

💛 Wraz z rozwojem sytuacji potrzeby uchodźców są coraz lepiej rozpoznawane i możemy na nie trafnie reagować, w związku z tym uruchomiliśmy zbiórkę, którą prowadzimy na miejscu. Dary (konkretne, wskazane w poście ze zbiórką) można przynosić do nas od 7:00 do 22:00 każdego dnia. Wszystko rozchodzi się błyskawicznie, a potrzeby będą stale rosnąć 📦.

💙 Na naszej stronie internetowej www.katowice.caritas.pl utworzona została zbiórka online. Od teraz można wspierać potrzebujących na Ukrainie, korzystając z szybkich płatności. Pomaganie jest naprawdę proste 😍!

💛 Budujemy wolontariat! Potrzebujemy wielu wolontariuszy, chętnych i dyspozycyjnych do działania od zaraz! W szczególności mile widziane są osoby, które mówią po ukraińsku. Wolontariusze mogą rejestrować się poprzez stronę https://katowice.caritas.pl/wolontariat-indywidualny.php Dla każdego znajdzie się jakieś zadanie! Jutro od rana będziemy się z Wami kontaktować! ☎️

💙 Hojność naszych darczyńców jest wielka! Liczą się zarówno najmniejsze gesty jak i potężne transporty. Wszystkim jesteśmy jednakowo wdzięczni. W dniu dzisiejszym jedna z firm zaproponowała transport pięciu tirów z żywnością, które następnie zostały przez nas przekierowane do odpowiedzialnych za działania ogólnopolskie. Ale nie możemy zapomnieć o wszystkich, którzy dziś zawitali na Wita Stwosza 20 i przynieśli paczki z potrzebnymi produktami. Wśród nich znalazły się dwie małe dziewczynki, które wspólnymi siłami przyniosły karton podarunków dla swoich rówieśników z Ukrainy 😍.

💛 Nie sposób nam wyrazić, jaka ogarnia nas wdzięczność wobec wszystkich, którzy posługują od wczoraj w punkcie recepcyjnym. Przekazujemy serdeczne podziękowania od Pana Wojewody - wszystkim pracownikom i wolontariuszom ze służb Województwa Śląskiego, Instytucji Porządkowych oraz Diecezjalnej Caritas! Dobrze, że jesteście ❤️❤️❤️!

 

28 lutego 2022
Szkolne Koła Caritas pamiętają o Ukrainie!

💙💛 Nasze szkoły dopiero zakończyły ferie zimowe i uczniowie dziś wrócili do szkolnych ławek.

💙💛 Wiemy, że mobilizujecie się do działania, wiemy, że jesteście z nami i szykujecie świetne akcje, aby pomóc Ukrainie! Dziękujemy, że jesteście z nami!

💙💛 Za nadesłanie zdjęcia dziękujemy Szkole Podstawowej nr 11 w Tychach!

 

Raport z dnia 28 luty

Kolejny dzień za nami. Był to dzień bardzo ciężkiej pracy dla dobra naszych braci i sióstr z Ukrainy 🇺🇦.

💙 Nad ranem odebraliśmy z granicy ukraińsko - węgierskiej piątkę studentów z Ghany, którzy następnie bezpiecznie dotarli do Katowic i dziś mogą spędzić spokojną noc 😍.

💛 Odbyliśmy spotkania: z Dyrektorami Caritas Diecezjalnych oraz z Dyrektorami naszych lokalnych Ośrodków. Dopinamy szczegóły zbiórki w ramach akcji Paczka dla Ukrainy, do której się dokładnie przygotowujemy i o której więcej powiemy niebawem 💞

💙 W Domu św. Marcina w Katowicach, w którym mieści się także nasza Centrala, powołany został do życia Punkt recepcyjny, który wspiera relokację uchodźców w naszym regionie 🤝.

> Kliknij i zobacz relacje TVP3 Katowice na ten temat <

💛 Do działań dołączyły Szkolne Koła Caritas, które dziś wróciły do działania po feriach. Pojawia się także coraz więcej wolontariuszy indywidualnych, którzy swoim czasem i swoimi talentami pragną jak pomagać 🥰

💙 Odbyliśmy mnóstwo ważnych rozmów, które mamy nadzieję pomogą nam pomagać więcej i lepiej ❤️.

💛 Pamiętaj, że w każdej chwili możesz pomóc, wpłacając środku bezpośrednio na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej ING Bank Śląski nr rachunku: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem Pomoc Ukrainie. 🇺🇦🥺

 

27 lutego 2022
Raport z dnia 27 luty

Mija kolejny dzień, gdy nasze oczy zwrócone są w kierunku Ukrainy.

Nasza Caritas dziś przyjęła pod swoje skrzydła rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem, którzy na granicy spędzili w trudnych warunkach ponad 24 godziny.

Aktualnie jesteśmy w trasie na Węgry, gdzie spod ukraińskiej granicy zabieramy piątkę studentów z Ghany, którzy studiują na uniwersystach ukraińskich i ucierpieli w czasie działań wojennych. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych godzin zameldujemy się wszyscy razem bezpiecznie w Katowicach.

Dziś w kościołach całej Archidiecezji odbywają się zbiórki pieniędzy dla Ukrainy. Zebrane środki przekazane zostaną za pośrednictwem naszej Caritas na wsparcie i pomoc uchodźcom. Za ofiary serdecznie dziękujemy!

Przygotowujemy zaplecze logistyczne do ogólnodiecezjalnej zbiórki rzeczowej, której szczegóły ogłosimy w najbliższych dniach.

Nasze działania prowadzone są we współpracy z władzami samorządowymi.

Działamy i wspieramy! Ukraina nie jest nam obojętna!

 

25 lutego 2022
Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o wsparcie dla Ukrainy

Najpilniejsza pomoc dla Ukrainy na ten moment to środki finansowe, którymi możemy wesprzeć osoby potrzebujące, aby mogły na miejscu zakupić potrzebne rzeczy.

Ofiary będą zbierane przed kościołami w naszych parafiach w niedzielę 27 lutego i Środę Popielcową 2 marca.

O wsparcie zbiórki apeluje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie, który będzie odczytany w naszych parafiach. Ofiary trafią do Caritas Polska, gdzie następnie będą przekazywane na pomoc Uchodźcom potrzebującym wsparcia w Polsce i na Ukrainie.

 

24 lutego 2022
Rozpoczęcie działań wojennych na Ukrainie

 

Wesprzyj nas!

Jest mnóstwo osób potrzebujących pomocy. Staramy się dotrzeć do wszystkich, ale nasze zasoby są ograniczone. Dzięki Twojej pomocy, nasze działania będą mogły być realizowane tam, gdzie naprawdę są potrzebne. Podziel się dobrem. Podziel się miłością. Nawet symobliczna złotówka robi różnicę!

caritas archidiecezji katowickiej

Caritas Archidiecezji Katowickiej
ul. Wita Stwosza 20
40-042 Katowice

Tel.: 32 251 67 22
E-mail: katowice@caritas.pl
KRS: 0000221725

ING Bank Śląski S.A.
ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice

Rachunek w PLN
PL 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062
SWIFT: INGBPLPW

Rachunek w EUR
PL 06 1050 1214 1000 0090 8156 0204
SWIFT: INGBPLPW

Rachunek w USD
PL 30 1050 1214 1000 0090 8158 3925
SWIFT: INGBPLPW

Przelewy międzynarodowe:
PL+numer rachunku+INGBPLPW

Wykonanie: PixelCaffe